• Zwyczaje Wielkanocne

Trzeciego dnia szkolnych rekolekcji wielkopostnych odbyła się prezentacja zwyczajów wielkanocnych. Uczniowie z koła teatralnego przypomnieli swoim koleżankom i kolegom symbolikę poszczególnych wydarzeń Wielkiego Postu, w szczególności Wielkiego Tygodnia, a także świąt Wielkanocnych.

Wszystko zaczyna się w Środę Popielcową, kiedy to ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem mówiąc słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Zwieńczeniem Wielkiego Postu jest Wielki Tydzień. Każdy dzień, szczególnie Triduum Paschalnego, ma przebogatą symbolikę. W Wielki Czwartek kapłani obmywają stopy dwunastu mężczyznom, czynią to na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami. Ksiądz przenosi też Pana Jezusa do ciemnicy; tabernakulum zostaje puste. Kolejny wyjątkowy dzień to Wielki Piątek, w którym nie sprawuje się Mszy Świętej, odprawiane jest nabożeństwo, wierni uczestniczą w adoracji Krzyża. Wielka Sobota to oczywiście czas rodzinnego święcenia pokarmów. Wieczorem w tym dniu święci się ogień i wodę. Ogień symbolicznie spala to, co stare, woda daje życie. Poświęcony ogień służy do zapalenia Paschału, czyli wielkiej świecy, która pali się aż do końca świąt Wielkiej Nocy. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od Mszy Rezurekcyjnej. Wszyscy wierni mają na ustach słowa: „JEZUS ZMARTWYCHWASTAŁ, ALLELUJA!”.

Podczas występu, dzieci nie zapomniały również o tradycji Lanego Poniedziałku: dyngusiarze pokropili wszystkich wodą, wywołując przy tym dużo radości i śmiechu.