• Zielona szkoła

w Katolickiej Szkole Podstawowej im. ks. F. Blachnickiego w Białymstoku

„ZIELONA SZKOŁA – SZKOŁĄ ŻYCIA”

Wiosną, pod koniec maja, cała szkoła przenosi się na tydzień poza miasto do pięknie położonego, otoczonego zielenią ośrodka. Wyjazd na Zieloną Szkołę wymaga wielu przygotowań od dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców, co bardzo mobilizuje całą społeczność szkolną. Opracowany zostaje harmonogram działań. W tych dniach obowiązuje specjalny plan zajęć i plan dnia.

Głównym punktem dnia są lekcje, zaplanowane tak, by jak najlepiej wykorzystać wyjątkowe warunki przyrodnicze. Większość zajęć odbywa się na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody: na łące, polu, w lesie. Dzięki uprzejmości gospodarzy dzieci zwiedzają gospodarstwa rolne, agroturystyczne, poznają maszyny rolnicze, wykorzystywane podczas prac polowych, zwierzęta hodowlane, ogrody i sady. Odbywają się zajęcia terenowe z przyrody. Uczniowie dokonują pomiarów meteorologicznych, obserwują owady, opisują życie zwierząt w lesie, rozpoznają rośliny na podstawie przewodników i kluczy, rozpoznają rośliny poszczególnych warstw lasu oraz posługują się mapą i kompasem w terenie, sporządzają plany okolicy. Uczniowie nastawieni są na obserwacje, wielozmysłowe poznawanie, działania praktyczne i żywy kontakt z naturą. Uczestniczą we wspólnych działaniach na rzecz całej społeczności szkolnej, np. w dyżurach przy posiłkach, pracach porządkowych w ośrodku i na zewnątrz, inicjują konkursy, organizują gry i zabawy na świeżym powietrzu, przygotowują wieczory pogodne, dyskoteki.

Dzieci młodsze, tj. z kl. I-III oraz z grupy 5-6-latków (przedszkole) są codziennie dowożone autokarem do ośrodka ok. godz. 8.15 i zabierane ok. godz.16.00. Uczniowie klas starszych IV-VI pozostają w ośrodku na noc. Dla wielu z nich jest to wyjątkowe wyzwanie uczące samodzielności, pokonywania własnych ograniczeń, lęków, dające równocześnie możliwość przeżycia niesamowitej przygody wspólnie z kolegami z tej samej klasy i szkoły. Podczas Zielonej Szkoły rozgrywany jest Szkolny Turniej Piłki Nożnej. Rywalizują w nim uczniowie klas IV-VI. Rozgrywki odbywają się codziennie w godzinach popołudniowych, wywołują wiele emocji, kształtują ducha zdrowej rywalizacji, integrują zespoły klasowe. Na koniec zwycięska drużyna otrzymuje przechodni Puchar Zwycięzcy Szkolnego Turnieju Piłki Nożnej.

Na Zielonej Szkole obchodzony jest Dzień Wdzięczności Rodzicom – wspólne święto mamy i taty. Do tego dnia dzieci przygotowują się w sposób szczególny: wykonują własnoręcznie prezenty, dekoracje. Jest przygotowywana część artystyczna z udziałem wszystkich uczniów szkoły. Każde dziecko może wypowiedzieć swoje “dziękuję”, każdy rodzic może zobaczyć prezentację swojego dziecka. A potem odbywa się wspólne świętowanie – piknik przy ognisku – kiełbaski, ciasto i inne łakocie, a dla amatorów ruchu na świeżym powietrzu – możliwość wspólnych gier i zabaw.

W ostatnim dniu Zielonej Szkoły odbywa się Turniej Sportu i Bezpieczeństwa połączony ze świętowaniem Międzynarodowego Dnia Dziecka. Drużyny poszczególnych klas dzielnie rywalizują w konkurencjach sportowych oraz zadaniach teoretycznych dotyczących ruchu drogowego i bezpieczeństwa dzieci w różnych sytuacjach. O dodatkowe punkty dla klas walczą również wychowawcy. Ten dzień jest też okazją do sprawdzenia przez uczniów umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, nabywanej w ciągu całego roku szkolnego. Atmosfera dnia jest niezwykle gorąca, a turniej jest okazją do wspaniałej zabawy oraz budowania więzi, rozwijania współpracy, integracji uczniów ze sobą i nauczycielami.

Na koniec Zielonej Szkoły odbywa się apel kończący pobyt w ośrodku. Następują podziękowania dyrekcji, nauczycielom i wszystkim organizatorom. Na ten czas uczniowie przygotowują upominki wykonane własnoręcznie z naturalnych materiałów znalezionych w otoczeniu.

Zielona Szkoła jest inicjatywą najbardziej oczekiwaną przez uczniów i rodziców w całym roku szkolnym. To czas wielkiej radości i zabawy a jednocześnie wyjątkowa szkoła, również szkoła życia.

Przedstawiony pomysł na Zieloną Szkołę jest realizowany przez nas z powodzeniem już od kilku lat.

Opracowanie tekstu: T. Bułach, D. Malesińska, E. Laskowska

Pliki do pobrania: