• Obchody Stulecia Niepodległości

,,Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!”

Dzień 11 listopada jest bardzo ważny dla wszystkich Polaków. Każdy, nawet przedszkolak wie, że właśnie tego dnia, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Jednak w tym roku wydarzenie to przybrało specjalny i wyjątkowy charakter, ponieważ minęło 100 lat, odkąd Polska została wolnym i niepodległym krajem.                                                            Z tej pięknej i szczególnej okazji jeszcze w październiku powstała w naszym przedszkolu patriotyczna dekoracja przy wejściu głównym, która podkreśla wyjątkowość tegorocznego święta Niepodległości. Dodatkowo w każdej sali zrobione zostały kąciki o charakterze patriotycznym oraz gazetki dotyczące Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nasze przedszkolaki także przez cały, poprzedzający to święto tydzień, śpiewały piosenki żołnierskie i patriotyczne, rozmawiały o Polsce, czy recytowały wiersz ,,Kto Ty jesteś?”. Jednak główne obchody tego wyjątkowego święta, w naszym Katolickim Przedszkolu, odbyły się 9 listopada.

Na początku wszyscy spotkaliśmy się, by obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez grupę ,,Wiewiórki” pod czujnym okiem Pani Kasi Pietrowskiej. Przedstawiał on w piękny i zrozumiały dla dzieci sposób, czas, w którym Polska, którą symbolizował biały Orzeł,  została zaatakowana przez trzy ,,czarne ptaki” przedstawiające oprawców naszego kraju oraz czas, w którym Polska odzyskała Niepodległość, czyli wolność. Temu widowisku towarzyszyły piękne żołnierskie pieśni wykonane przez dzieci z grupy ,,Wiewiórki”  takie jak ,,O mój rozmarynie”, czy ,,Legiony”.

Tego dnia również nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji ,,Rekord dla Niepodległej” poprzez wspólne odśpiewanie czterozwrotkowego hymnu Polski, czyli ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy razem, przedszkolaki, nauczyciele oraz pracownicy przedszkola zaśpiewaliśmy uroczyście hymn Polski. Była to wyjątkowa i podniosła chwila, taka, która może się zdarzyć tylko raz na 100 lat...